Zavrieť

Porady

DAŇ Z PRÍJMOV (závislá činnosť) - štvrťročný prehľad o zrazených preddavkoch ...

Pokúšam sa vyplniť nový štvrťročný prehľad na DÚ a zisťujem, že v jednom stĺpci sa „mieša“ preddavková daň a daňový bonus jedného mesiaca so zrážkovou daňou predchádzajúceho mesiaca. Viete mi povedať, či takto vyplnený prehľad bude vyplnený správne?
Vo výplate za január 2007 – výplaty som robila 20. februára 2007
- preddavková daň vo výške 864 Sk
- zrážková daň vo výške 786 Sk
- vyplácala som daňový bonus vo výške 2160 Sk.
V § 35 ods. 7 Zákona o dani z príjmov je napísané: „...vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, tomuto zamestnancovi sumu daňového bonusu alebo jeho časť z úhrnnej sumy preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43 zrazenej všetkým zamestnancom.“
Tak som aj urobila: časť daňového bonusu som vyplatila z úhrnu preddavkovej a zrážkovej dane (864+786=1650 Sk) a zvyšok daňového bonusu som vyplatila z vlastných prostriedkov (2160-1650=510 Sk).
Vo výplate za február 2007 – výplaty som robila 20. marca 2007
- preddavková daň vo výške 1728 Sk
- zrážková daň vo výške 752 Sk
- vyplácala som daňový bonus vo výške 2160 Sk.
Opäť som časť daňového bonusu (zvyšok z minulého mesiaca 510 + tohtomesačný daňový bonus 2160 = 2670 Sk) vyplatila z úhrnu preddavkovej a zrážkovej dane (1728+752=2480 Sk) a časť mi ešte zostala na vyžiadanie do ďalšieho mesiaca (2670-2480=190 Sk).
Vo výplate za marec 2007 – výplaty budem robiť 20. apríla 2007
Ak by mi napr. v marci vychádzala úplne rovnaká vypláta ako v januári, t.j.:
- preddavková daň vo výške 864 Sk
- zrážková daň vo výške 786 Sk (túto v prehľade za 1.Q. neuvidím, bude až v 4.mesiaci)
- daňový bonus vo výške 2160 Sk
Od úhrnu preddavkovej a zrážkovej dane (864+786=1650 Sk) odpočítam časť daňového bonusu (zvyšok z minulého mesiaca 190 + tohtomesačný daňový bonus 2160 = 2350 Sk), t.j. najviac do výšky úhrnu, čo je suma 1650 Sk a o zvyšok daňového bonusu (2350-1650=700 Sk) chcem požiadať, lebo toto je čiastka daňového bonusu z uplynulého štvrťroka, ktorú som vyplatila z vlastných prostriedkov.
Bude sa nový štvrťročný prehľad vypĺ´ňať nasledovne?
.............................01....................... 02............................ 03
r.1...................20.02.2007...........20.03.2 007...............20.04.2007
...........................864......................1728...........................864
r.2
r.3
r.4.......................864..................... .1728...........................864
r.5......................-864.....................-1728..........................-864
r.6.........................0..................... ......0...............................0
r.7
---------------------------------------------------------------------------------------------------
r.8..................19.01.2007............20.02.2 007................20.03.2007
...........................504 (dec.)..............786...........................752
r.9............................................... ....-786..........................-752
r.10.............................................. .......0..............................0
r.11................19.01.2007
...........................504
---------------------------------------------------------------------------------------------------
A.........................2160.....................2160.........................2160
B.........................1650.................... .2480.........................1650
C...........................510......................190...........................700
D................................................. ......................................700

Môžem žiadať o 700 Sk?
Naposledy upravil Tintina : 21.03.07 at 13:06
Usporiadat
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Ahoj, tiež uvažujem ako správne vyplniť štvťročný prehľad...pozerala som aj popis, kt. je uverejnený v drakovi a volala som aj na DÚ v BB...
Moje zistenie ma trochu šokovalo, nakoľko som to na začiatku roku pochopila inak...
Podľa mňa to máš vyplnené správne až po bod 11, problém celého chápania môjho a zrejme aj tvojho je v tom, že si si jan. odovod zrážkovej dane ponížila o zvyšok DB za jan... a uvedéná zrážková daň zo mzdy za 01/2007 vyplatená vo feb. má byť ponížená až zo zvyšku neuplatneného DB za 02/2007.

Neviem či pochopíš čo tým myslím, som z toho...
Budem rada keď to niekto okomentuje
0 0
Indiana Indiana

Indiana je offline (nepripojený) Indiana

janber Pozri príspevok
Ahoj, tiež uvažujem ako správne vyplniť štvťročný prehľad...pozerala som aj popis, kt. je uverejnený v drakovi a volala som aj na DÚ v BB...
Moje zistenie ma trochu šokovalo, nakoľko som to na začiatku roku pochopila inak...
Podľa mňa to máš vyplnené správne až po bod 11, problém celého chápania môjho a zrejme aj tvojho je v tom, že si si jan. odovod zrážkovej dane ponížila o zvyšok DB za jan... a uvedéná zrážková daň zo mzdy za 01/2007 vyplatená vo feb. má byť ponížená až zo zvyšku neuplatneného DB za 02/2007.

Neviem či pochopíš čo tým myslím, som z toho...
Budem rada keď to niekto okomentuje
Ahoj Janka.
Ty píšeš, že DB za 02/2007 mám ponížiť od zrážkovej dane za 01/2007, ale to urobiť nemôžem, lebo mzdy za 02/2007 budem počítať napr. až 17.03.2007 a to už musím mať zrážkovú daň za 01/07 odvedenú (do 15.03.2007)
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Ahoj, asi si chcela napísať, že zrážkovú daň za 01/07 si ponížim až o zostatok DB 02/2007 ...ani mne sa to nepáči a myslím, že sa to zbytočne komplikuje...
...podľa mňa sa takéto poníženie zrážkovej dane v prípade keď zamestnávateľ robí mzdy neskôr nedá použiť...
na DÚ v BB mi p.Kamenská povedala, že do uvedeného dátumu by som mala vedieť či budem mať daňový bonus o kt. si zrážkovú daň ponížim...
Pozerala som aj postup, kt. uviedol p. Mihál a ak som to správne pochopila je rovnaký aký mi povedala p. Kamenská...
0 0
Analytik1 Analytik1

Analytik1 je offline (nepripojený) Analytik1

Tiež som si preštudovala príspevok p. Mihála, trik je v tom, že má uvedený termín výplaty 12. v mesiaci a tak si môže ponížiť zrážkovú daň z 01/2007 z daňového bonusu z 02/2007 a zápis v tlačive má v jednom stĺpci.
Ale prax je taká, ako uvádza Tintina. Vo februári sa vypočíta výplata za január, vyjde nejaká preddavková daň, zrážková daň a daňový bonus. V zákone v § 35 ods. 7 je napísané, že zamestnávateľ vypláca daňový bonus z úhrnu preddavkovej a zrážkovej dane, a ten úhrn vznikol pri výpočte januárovej výplaty. A tlačivo slúži len na oznámenie vykonaných skutočností. Preto súhlasím so spôsobom, ktorý na vyplnenie prehľadu zvolila Tintina.
Ak by sa malo postupovať pri ponižovaní daňového bonusu od zrážkovej dane podľa tlačiva logikou, že r.5+r.9=r.B, tak by tu bol trojaký spôsob vypĺňania tlačiva.
1. Pri dátume januárovej výplaty 31.1.2007 by preddavková, zrážková daň a daňový bonus boli v jednom stĺpci, zrážková daň za január by sa ponižovala od daňového bonusu za január.
2. Pri dátume januárovej výplaty od 1. do 15.2.2007 by preddavková daň a daňový bonus boli v stĺpci 01 a zrážková daň v stĺpci 02 s tým, že by sa zrážková daň ponižovala od zvyšku daňového bonusu z januára a daňového bonusu za mesiac február (pretože v čase odvádzania zrážkovej dane - do 15. nasledujúceho mesiaca - už je vypočítaná februárová výplata).
3. Pri dátume od 16. do 28.2.2007 by opäť preddavková daň a daňový bonus boli v stĺpci 01 a zrážková daň v stĺpci 02, ale s tým, že už táto zrážkovú daň sa môže ponižovať len o zvyšok daňového bonusu z januára, pretože februárový daňový bonus v čase odvádzania zrážkovej dane ešte nie je známy.
Ale spomínaný (a Tintinou citovaný) § 35 ods. 7 hovorí len o úhrne a zamestnávateľovi úhrn vzniká hneď po dokončení výplat. A pokiaľ viem, zamestnávateľ nečaká pri odvode zrážkovej dane do 15. nasledujúceho mesiaca, ale ju odvádza čo najskôr, aby na to nezabudol.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nesúhlasím.
0 0
Analytik1 Analytik1

Analytik1 je offline (nepripojený) Analytik1

Dobrý deň, pán Mihál.
Som rada, že ste na Porade. Môžete mi povedať, s ktorou časťou môjho príspevku nesúhlasíte? Ako by ste Vy riešil situáciu v príklade od Tintiny.
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Pripájam oficiálne stanovisko DÚ
dotaz.doc

nový štvrťročný prehľad.doc
Naposledy upravil ebeš : 22.03.07 at 08:06
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na mieste Tintiny by som už zrážkovú daň z miezd za december, zrazenú v januári a odvádzanú do 15.februára, znížil (jej odvod) o DB vyplácaný za december v januári.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Preskúmal som dotaz.doc od ebeš, a dávam ebeš i Analytik1 za pravdu - zamestnávateľ ktorý má výplatu až po 15.-tom dni kal.mesiaca má problém - de facto až s mesačným sklzom vie započítavať DB voči zrážkovej dani.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Ja by som pridala, že nie len zamestnávateľ, ktorý má výplatný termín po 15. tom má problém, pretože zákon nehovorí, že nesmiem kompenzovať daňový bonus, ktorý vyplácam v januárových výplatách s daňou zrážkovou, ktorú tiež vypočítam v januárových výplatách. A môžem takto kompenzovanú zrážkovú daň z januárových výplat odviesť vo februári, nemusím čakať až do 15. marca.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Prosím Vás o názor ako vyplniť Prehľad, keď daňový bonus za január 540Sk bol kompenzovaný s daňou zrážkovou zrazenou 20.2.2007 z januárových výplat. Suma na riadku 4 je NULA, nakoľko vznikol v januári veľký preplatok na dani. Vo februári bol bonus tiež 540 SK a kompenzoval sa s preddavkami, ktoré boli vo výške 1000 Sk.
Ďakujem.
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

kaška Pozri príspevok
Ja by som pridala, že nie len zamestnávateľ, ktorý má výplatný termín po 15. tom má problém, pretože zákon nehovorí, že nesmiem kompenzovať daňový bonus, ktorý vyplácam v januárových výplatách s daňou zrážkovou, ktorú tiež vypočítam v januárových výplatách. A môžem takto kompenzovanú zrážkovú daň z januárových výplat odviesť vo februári, nemusím čakať až do 15. marca.
Na DU maju usmernenie, ktore horeuvedeny postup vylucuje.
0 0
Pivuľa Pivuľa

Pivuľa je offline (nepripojený) Pivuľa

ebeš Pozri príspevok
Na DU maju usmernenie, ktore horeuvedeny postup vylucuje.
... a kde je to usmernenie, nemôžeš ho priložiť ? inak s tebou súhlasím, pretože ak by sa tak postupovalo, vyzerá to dosť chaoticky a neprehľadne. Ja by som postupovala asi tak, že by som DB kompenzovla len s preddavkou danou a chýbajúcu časť DB vyplatila z vlastných prostriedkov a až na konci štvrťroka požiadalo o vrátenie, alebo by som úhradu zrážkovej dane zrazenej v čase od 1.2. do 28.2. uhradila až 15.3. a preddavkovú daň odviedla tiež 15.3. a vtedy by som mohla obe dane kompenzovať s DB.
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Nemôžem priložit usmernenie, lebo som si ho nevypýtala. Ale videla som ho.Ohľadne zapracovania do mzdového softvéru sme boli na konzultácii s metodičkou DU. Ešte by som chcela upozorniť, že správny postup je ten, keď počkáš s úhradou zrážkovej dane až do 15 do nasledujúceho mesiaca a potom si ju prípadne kompenzuješ s daňovým bonusom. Postup, že zrážkovú daň uhradíš v plnej výške a potom si vypýtaš na konci štvrťroka DB uhradený z vlastných prostriedkov, by správca dane nemusel akceptovat. Ide nie o daňový bonus vyplatený z vlastných prostriedkov,ale preplatok na zrážkovej dani
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Práve som si vytlačila nové tlačivo o preddavkoch a zrážk.dani. Nejako mi tam chýba riadok (predtým to bol r.č.8) - odvedené nedoplatky na dani z predchádzajúcich období a (predtým r.č.9) uplatnené preplatky na dani z predchádzajúcich období. Asi sa už nebudú uvádzať nedoplatky (či preplatky) z min.rokov?!
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ahojte, ja mam takyto pripad: pani u nas pracovala na DoVP od 23.10.2006 - 13.2.2007. mzda jej za toto obdobie bola vyplatena az 20.2. (takto to mala aj v DoVP). bola jej zrazena dan za toto obdobie: 418sk. tieto peniazky sme DU odviedli 15.03.2007. vedel by mi prosiiim niekto poradit, ako vyplnit novy prehlad za prvy kvartal 2007? kde vypisem tych 418sk? dakujeeem.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ak sa dobre domnievam, tak dan, kt. sme jej strhli, je zrazkova. preto by som tych 418sk mala napisat asi do r. 8, nie? neviem,..........
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Novým tlačivom som sa ešte nezapodieval a vidím, že zas bolo vymyslené niečo, čo zbytočne komplikuje život. Očakával som skutočne jednoduchú kompenzáciu, ale vidím že som ešte stále naivný .
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

hmm, ja som sa do toho akurat sla pozriet. do kedy ho vlastne treba odovzdat? do konca aprila alebo marca? mne sa velmi nepozdava. zmiatlo ma, kedze nie som nejak obzvlast skusena.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. Tzn. za 1. štvrťrok do koca apríla. (písané na 1. strane Prehľadu)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať